Tajemnica druku płaskiego

Druk wklęsły, płaski i wypukły – trzy techniki druku, bez których poligrafia by nie istniała, a jednocześnie są to techniki wykorzystywane w druku artystycznym i specjalnego przeznaczenia. O druku płaskim słów kilka warto więc powiedzieć.

Druk płaski stosuje się przede wszystkim w technikach graficznych i poligraficznych. Forma drukowa jest tutaj płaska i to jest jej cecha charakterystyczna. Miejsca drukujące i niedrukujące są umieszczone na tej samej płaszczyźnie i tym samym poziomie. Druk płaski występuje w dwóch rodzajach techniki, czyli, jako metoda bezpośrednia – jest to wtedy litografia albo światłodruk. Tutaj forma drukowa styka się z materiałem drukarskim oraz jest jeszcze metoda pośrednia – jej przedstawicielką jest popularna technika offsetowa – tutaj obraz, który jest wykorzystywany w druku, przenosi się z formy drukowej (matrycy) na element pośredni. Kolejną czynnością jest dostarczenie go na konkretne podłoże drukowe, czyli materiał, na którym obraz jest drukowany. Z kolei w litografii matrycą drukową jest specjalny kamień litograficzny. Technika ta istnieje dzięki zjawisku przyciągania lub odpychania cząsteczek wody. Ojcem litografii jest Alojz Senefelder, który odkrył to zjawisko.

We współczesnym przemyśle poligraficznym te wszystkie zasady wykorzystuje technika offsetowa. Natomiast przemysłową techniką druku płaskiego jest światłodruk. Należy jednak pamiętać, że światłodruk ma okrojone możliwości zastosowania.

Dodaj komentarz