O druku wklęsłym słów kilka

Mamy kilka form druku i technologii drukarskich, podobnie jak samego wydruku. Jednym z nich jest tajemniczy druk wklęsły, który kojarzy nam się z jakąś nierównością. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czym jest druk wklęsły?

Druk wklęsły jest nazywany również drukiem wgłębnym. Jest to jeden z trzech podstawowych sposobów druku. Kolejnymi są tutaj druk płaski i druk wypukły. Stosuje się go w tak zwanej grafice warsztatowej (specjalna technika druku, która obejmuje wszystkie technologie, poza drukiem przemysłowym na skalę masową), jak i w tradycyjnej poligrafii.

Na czym polega druk wklęsły? Druk wklęsły charakteryzuje się tym przede wszystkim, że w miejscach, w których się drukuje, znajdują się one niżej miejsc niedrukujących. Najpierw jest pokrywana cała forma drukowa farbą, a potem z miejsc, gdzie nie ma druku farba jest zabierana tak zwanym raklem. Farbę, która pozostaje w zagłębieniach, przenosi się na materiał, na którym powstaje wydruk.

Druk wklęsły charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Nakłady wykonane tą techniką mogą być większe i zarazem szybciej powstają gotowe wyroby drukarskie. Jest to jednak technika graficzna. Dlatego często stosuje się ja w tak zwanej grafice czyli przy tworzeniu na przykład miedziorytów czy tampodruków.

Dodaj komentarz