Druk wielkoformatowy

Wielkie plakaty, banery czy reklamy zawieszane na budynkach. Wszystko to jest tak zwanym drukiem wielkoformatowym. Druk wielkoformatowy to specjalistyczny nadruk, którym zajmują się tylko wysoko wyspecjalizowane drukarnie. Co to jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy to rodzaj druku, który stosuje się na dużych, wielkogabarytowych powierzchniach. Powstał dzięki możliwości wykorzystania głowic atramentowych tak zwanych piezoelektrycznych. Głowice były wykorzystywane do druku z roli na podłożach, których szerokość przekraczała 1 m. Pierwsze wydruki wielkoformatowe musiały być laminowane. Warstwa laminatu zabezpieczała je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki zastosowaniu specjalnego tuszu solwentowego, laminat przestał być potrzebny i nastąpił szybki rozwój druku wielkoformatowego. Druk wielkoformatowy solwentowy dzielimy na miękki i twardy. Twardy charakteryzuje się gorszą jakością (poprzez zastosowanie agresywnego tuszu) wydruku, ale jest bardziej odporny na działanie promieni słonecznych i uszkodzenia mechaniczne. Wydruk miękki natomiast to różne techniki druku i tuszu. Różnią się one trwałością, zapachem, a także szkodliwością.

Do druku wielkoformatowego drukarnie używają jeszcze tak zwanego druku UV, gdzie tusz jest utwardzany specjalnymi lampami UV. Jednak ta technologia jest trudna w użyciu i bardzo droga. Ostatnio rynek podbija także druk lateksowy. Jest bardzo trwały, ekologiczny i można go stosować na różnych materiałach.

Dodaj komentarz